Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Waterworld artık bilim kurgu değil, bir sanatçı gelecekteki solungaçlarınızı tasarladı

Waterworld artık bilim kurgu değil, bir sanatçı gelecekteki solungaçlarınızı tasarladı

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Waterworld artık bilim kurgu değil, bir sanatçı gelecekteki solungaçlarınızı tasarladı
amphibio gills are designed to let humans breathe underwater xxl 800x534 c - Waterworld artık bilim kurgu değil, bir sanatçı gelecekteki solungaçlarınızı tasarladı

Su Dünyası artık bilim kurgu değil, bir sanatçı gelecekteki solungaçlarınızı tasarladı bile.

Kavurucu sıcak. Su basmış sokaklar. Kafası gezegeni korumaktan çok, kar etmek üzerine şartlanmış politikacılar ve şirketler. Gezegenin geleceği karanlık görünüyor.

İklim değişikliğinin en ölümcül etkilerini yumuşatmanın yolları var – temiz enerji fosil yakıtlara alternatif çözümler sunuyor ve bilim bazı türleri kurtarmamıza yardımcı olabilir – ancak gerçek şu ki Dünya değişecek ve bizler de buna uyum sağlamak zorundayız.

Bu gerçeklik Jun Kamei‘nin aklına (Londra Kraliyet Sanat Okulu’nda malzeme bilimcisi ve öğrenci) parlak – biraz da distopik – bir fikir düşürdü. Yapılan çalışmalar sonunda, 2100 yılında deniz seviyesinin yükselmesi sonucunda pek çok deniz kıyısındaki şehrin su baskınlarına maruz kalarak milyarlarca insanı yerinden edeceğinin öngörülmesi üzerine, Kamei geleceğimizin nasıl görüneceğini – ve bizim bir ırk olarak nasıl görüneceğimizi – merak etmeye başladı.

“Sucul geleceğimize uyum sağlamak için, insanlar ne tarz ürünleri tasarlamaya başlarlar?”

 

Digital Trends’e anlattığı şekliyle, New York, Tokyo, Pekin, Şanghay, Singapur ve Hong Kong’un yarı yarıya sular altında kaldığı bir senaryo kurgulamış. “Bu tarz bir geleceğe uyum sağlamak için, insanların ne tarz ürünleri tasarlamaya başlayacaklarıyla ilgileniyordum.”
Biyomimetik tasarım geleneğine uygun olarak, Kamei daha sucul bir hayat tarzına uyum sağlamamıza yarayacak bir giysi tasarlamaya başladı. Dış iskeletlerinin altına bir çeşit solungaç gibi bariyer oluşturmak üzere saklanan hava ile suyun altında da hayatta kalabilen, normalde hava solunumu yapan böcekleri incelemeye başladı.

amphibio gills are designed to let humans breathe underwater gallery 3 800x534 c - Waterworld artık bilim kurgu değil, bir sanatçı gelecekteki solungaçlarınızı tasarladı

Bu fikirden yola çıkarak, Kamei Amphibio’yu üretti: 3 boyutlu yazıcı ile basılmış, havayı yakalayıp tazelerken karbon dioksiti de uzaklaştır bir kumaş.
Kumaş 3 parçadan oluşuyor: solungaçlar, ki göğüsün çevresine bir yelek gibi giyiliyor; maske ve ikisini birbirine bağlayan bir tüp. Serbest dalış ve tüplü dalış arası bir şey. Biraz da geleceğe ait bir detay ile güvenlik unsuru.
Gözenekli ve suitici materyalden mamul solungaçlar görsel açıdan çarpıcı, bir çeşit zırh gibi duruyor. Kamei materyalin kendi ile ilgili fazla da bilgi vermek istemedi (geçenlerde bununla ilgili bir patent başvurusunda bulunmuş) ancak kısa bir videoda solungacın nasıl sudan az miktardaki oksijeni çıkardığını gösterdi. Kamei’nin henüz çalışan bir maske prototipi yok ama nasıl görünebileceğini göstermeyi teklif etti.

“Sanatsal açıdan, hoşuma gitti. Bilimsel açıdan, şüpheliyim.”

Kumaşın pullu yapısının bir amacı var. Kumaşı dalgalı yaparak, Kamei yüzey alanını artırarak daha fazla oksijenin geçmesini sağlamış oluyor. Bu çok önemli – insanlar çok miktarda oksijen solurlar. Aslında, oksijene olan iştahımız o kadar üst seviyede ki, Duke Üniversitesi’nde Deniz Bilimi ve Korunması bölümünde profesör olan Joseph Bonaventura, Amphibio’nun haddinden de derinlerde dolandığını düşünüyor.

“Günde yaklaşık 500 litre oksijen yakıyoruz” diyor. “Bu da 11.000 litre hava demek. Bu miktar inanılmaz!” Yüzey suyu litresinde on mililitre oksijen içeriyor. Yani Amphibio’nun 50.000 litre suyu yüzde 100 etkinlikte süzmesi gerekiyor ki bir insanın nefes alımını sürdürmesini sağlayabilsin.

Bonaventura hesabı yapmış. 70’lerde Hemosponge’ı üretmiş: DARPA ve Denizel Araştırma Ofisi tarafından desteklenen yapay solungaç teknolojisi. Kamei’nin estetiğine hayran olduğunu ancak teknik açıdan yeterli olmadığını düşünüyor.

Kamei üretimiyle ilgili zorlukların farkında. Öncelikle, şimdiki prototip gerçek bir insan için yeterli oksijeni sudan çekmeye muktedir değil. Aletin konsept fotoğraflarında Amphibio’nun 4 metre karelik yüzey alanı var. Kamei ise son tasarımın 32 metre kareye ihtiyaç duyacağını düşünüyor – bu iki orta büyüklükteki yatak odasından da büyük bir alan. Bunu sağlamak için daha fazla çıkıntılar eklemeyi düşünüyor ancak bunu yaparsa tüm vücudu saran bir tasarıma ihtiyacı olacak.

Ancak, Kamei Amphibio’nun mümkün olmayan tasarımlar evreninde kaldığını düşünüyor. Solungaçlar çalışmasa bile geleceğimizin zorlu şartlarının ışığında hayatta kalabilmemize yardım edecek konulara değiniyor.
Bugün, milyarlarca insan ana geçim kaynağı olarak denizlere bağlı. Ancak pek azı gerçek anlamda sucul bir hayat tarzı benimsedi. İklim değişikliğinin daha da kötü bir hal alması çok da uzağımızda değil. Böylece bu hikayemizde anlatılan gelecek resmi aslında daha gerçekçi bir hal almaya başlıyor. Sualtı yeni şehir merkezimiz olabilir. Kamei böyle düşünüyor. Öyleyse neden bu fırsatı değerlendirmeyelim?

 

Waterworld artık bilim kurgu değil, bir sanatçı gelecekteki solungaçlarınızı tasarladı YAPILAN YORUMLAR