Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
CRISPR gen yönetimi kokaine dirençli fareler oluşturuyor

CRISPR gen yönetimi kokaine dirençli fareler oluşturuyor

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blog
  • CRISPR gen yönetimi kokaine dirençli fareler oluşturuyor
CRISPR - CRISPR gen yönetimi kokaine dirençli fareler oluşturuyor

Gen yönetimi bize şimdiden malaryaya dirençli sivrisinekler ve sıcaklık dirençli inekler verdi. Şimdi, Şikago Üniversitesinden araştırmacılar en son ürünleriyle bunların da ötesine geçmiş olabilir: kokaine dirençli fareler. CRISPR temelli gen manipülasyonu platformu ile cilt hücrelerinin DNA’sını değiştiren araştırmacılar Xiaoyang Wu ve Ming Xu yalnızca eşleniklerinden daha az kokain arayışlarına giren fareler geliştirmekle kalmayıp; ayrıca, aynı yöntem ile değiştirilmemiş farelerin ölümüne neden olan aşırı dozda kokainin alımı neticesinde bu farelerin ölmelerinin de önüne geçmeyi başardılar.

Süreç daha önceki BCHE diye adlandırılan enzimin üzerine kurgulanmış, bu enzim kokaini çok hızlı bir şekilde parçalayabiliyor. Ne yazık ki, kısa ömürlü olması nedeniyle klinik bir ortamda bu enzim pek işe yaramıyordu. Çünkü vücudun kokaine tepki süresi tamamlanamadan zaten yok olup gidiyordu. Ayrıca BCHE ağız yoluyla alınamıyor, bu da onun potansiyelini baltalıyor.

Wu ve Xu cilt hücrelerinin, vücuttaki kan akışına uzun süreler boyunca BCHE enzimi salgılamasının bir yolunu keşfettiler. Bu değiştirilmiş cilt hücreleri bir tabaka halinde vücuda eklenebiliyor.

Hala erken dönemlerinde olsa da bu yöntemin, her cumartesi akşamı caddeleri basarak insanlara bir takım eşyalar fırlatan ve peynirin ne kadar da mükemmel olduğunu savunan farelerin önüne geçmeye yarayacağı aşikar.

Pekala, yani araştırmacılar elbette bunu çözmeye meraklı değiller. (Bu gerçek olsa bunu niye durdurmaya çalışalım ki?) Onun yerine, araştırmalarının aynı yöntemin kullanımı neticesinde insanlardaki bağımlılığı yönetmede bir rol oynayabileceğini düşünüyorlar.

“İşe yarayacak, farelerde olduğu gibi, kokainin vücuttaki kan dolaşımına girer girmez yüksek etkinlikle yok edilmesi neticesinde, pek az bir kısmının beyine ulaşması ve böylece etkilerinin hissedilmemesi şeklinde çalışacak.” diyor Wu Digital Trends’e. “Bu sayede de uyuşturucuya dayanıksız insanlar, bağımlılık geliştiremeyecekler. Çünkü, ortada uyuşturucunun yok edici etkileri olmayacak bile.”

Konu ile ilgili bir yazı Nature Biomedical Engineering dergisinde yayınlandı.

 

CRISPR gen yönetimi kokaine dirençli fareler oluşturuyor YAPILAN YORUMLAR