Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Bu omurilik elektrikli uyarım implantı felçli bir adamın yeniden yürümesini sağladı

Bu omurilik elektrikli uyarım implantı felçli bir adamın yeniden yürümesini sağladı

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Bu omurilik elektrikli uyarım implantı felçli bir adamın yeniden yürümesini sağladı
20x720 - Bu omurilik elektrikli uyarım implantı felçli bir adamın yeniden yürümesini sağladı

Biz Digital Trends’de, bazı inanılmaz yüksek-tek engelli arabalarını ve hatta alt beden felci olan insanların yeniden yürümesine yarayan dış beden iskeletlerini ele aldık. İlaveten (ve, bazı yönlerden bunu aşaraktan) Mayo Clinic yeni bir yardımcı teknolojiyi piyasaya sürüyor. Mayo Clinic araştırmacıları geçenlerde bir gösterilerinde dört yıl önce bir kar motosikleti kazasında felç geçiren bir adamın elektrikli uyarım implantı ile ayakta durabilme yeteneğini yeniden kazanmasını sağladı. O kadar mükemmel bir teknoloji ki, bu kişi koca bir futbol stadyumu mesafeyi de yürüyebildi.

“Bu rapor, alt bedeninin kontrolünü tamamiyle kaybetmiş bir hastanın omurilik zari uyarımı ve yoğun fiziksel terapisi neticesinde bağımsız olarak koşu bandında durabilmesini ve yürüteç yardımıyla yürüyebilmesini gösteren ilk belgedir” diyor Dr. Kendall Lee, Mayo Clinic’in Sinirsel Mühendislik Laboratuarı’nın sinir cerrahı. “Bu bulgular, kötü bir yaralanmadan sonra sinirsel ağların değiştirilebileceği ve egzersiz ve omurilik uyarımı ile biraz hareket kontrolü sağlamaya uyum gösterebileceği konseptini destekliyor.”

Teknoloji, bu gösterinin can alıcı noktasını oluştursa da bu, teknolojinin her şeyi çözebileceği sihirli bir hikaye değil. Hasta Jered Chinnock’un mucizevi gelişimi gösterebilmesi için, 43 haftalık yorucu bir rehabilitasyondan geçmesi gerekti.

Şaşırtıcı biçimde, bu teknolojinin niye bu kadar başarılı olduğunu araştırmacıları da bilemiyor – ellerinde çalışmakta olan bir tez bulunsa da.

“İmplant, omuriliğin iç kısmında sakatlanmanın meydana geldiği yerin altına, duyu-motor sinyalleri bacaklarla buluşturan bölgeye yerleştiriliyor,” diyor Dr. Kristin Zhao, araştırmaya dahil olan bir biyomedikal mühendis. “Zar uyarımı sinirsel ağ hareketliliğini geliştirebilir. Bu sayede bu ağlar zayıf, azalmakta olan sinyalleri alabilirler. Bu sinyaller yaralı bölgeyi aşıp bacaklardan gelen geri gelmekte olan sinyallerle buluşarak, koordineli, kaliteli motor işlevlere dönüşebilir.”

Potansiyel omurilik sinirsel dönüşümünü gösterebilmiş olarak, Mayo Clinic omurilik fizyolojisini ve yükselen teknolojilerin iyileşme sürecindeki kullanımları hakkındaki bilgeliğini geliştirmeyi umuyor. “Tüm bunların nasıl olduğunu, ne olduğunu, kimin için en uygun çözüm olduğunu daha iyi anlamak istiyoruz,” diyor Zhao devamında. “Ayrıca omurilik hasarının genel sağlık ve iyilik üzerindeki ikincil etkileri – bağırsak işlevleri, cinsel işlevler ve iskelet değişiklikleri – ile de ilgileniyoruz. Bu etkiler sadece egzersiz ile geri döndürülemez etkiler.”

Konu ile ilgili yazı geçenlerde Nature Medicine dergisinde yayınlandı.

 

Bu omurilik elektrikli uyarım implantı felçli bir adamın yeniden yürümesini sağladı YAPILAN YORUMLAR