Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Bitkilerin yeşil enerji hakkında öğreteceği çok şey var (Yapay Fotosentez)

Bitkilerin yeşil enerji hakkında öğreteceği çok şey var (Yapay Fotosentez)

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Bitkilerin yeşil enerji hakkında öğreteceği çok şey var (Yapay Fotosentez)
yapay fotosentez - Bitkilerin yeşil enerji hakkında öğreteceği çok şey var (Yapay Fotosentez)

Görünüşe göre bitkilerin bize yeşil enerji hakkında öğreteceği pek çok şey var.

Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar yapay fotosentez denen bir yönteme para ve enerji yatırmaktalar. Tam da kulağa geldiği gibi bir şey. Tasarlanmış cihazlar güneş ışığı, su ve karbon dioksiti alıp, yakıt olarak kullanılmak üzere karbonhidratlar ve oksijen veriyorlar.

Eğer başarılı olursa, yapay fotosentez iki taraf için de kazançlı olabilir – bize yeni bir yinelenebilir enerji kaynağı olur ve fosil yakıt kaynaklı CO2’nin işe yaramasını sağlar. Henüz o noktada değiliz ancak son on yılda yenilenmiş buhar, bilim çevrelerinin bu konuda heyecanlanmasına yol açtı.

Şu aralar, Cambridge Üniversitesindeki araştırmacılar güneşin enerjisini elde etmede benzer bir yol üzerinde öncülük ediyorlar. Yarı yapay fotosentez denen bir süreçte organik ve sentetik parçaları bir araya getirip, bir çeşit konsept oluşturmuşlar. Bu konsepte göre bitkilerdekine benzer modifiye fotosentetik mekanizmaları kullanarak sudaki oksijeni ve hidrojeni birbirinden ayırıyorlar. Umdukları şey ise bu teknolojinin güneş enerjisi sistemlerine katkı sağlaması. Nature Energy dergisinde geçenlerde yayımlanan bir yazıda araştırmalarını detaylandırdılar.

Yarı yapay fotosentez sentetik biyoloji ve malzeme bilimini, sürdürülebilir enerji çevrimi ve depolanması için birleştiren yükselişteki bir alan,” diyor Katarzyna Sokół, Cambridge profesörlük öğrencisi ve bahsedilen yazının ilk yazarı. “Bu yeni alan yapay sistemlerin yararlı parçalarını yani elektrodları, nanomalzemeleri, yapay boyaları ve polimerleri doğanın biyokatalistleri (enzimler) bir araya getirip güneş yakıtları (yani hidrojen) oluşturmada kullanıyor.”

Doğrudan yapay fotosentez kullanmadaki sorun, genelde hidrojeni oksijenden ayıran katalistlerinin pek çok açıdan limitli olması. Bunlar aşırı pahalı ve zehirli malzemeler. Cambridge araştırmasında, araştırmacılar bu sorunu aşmak için organik enzimler kullanıyorlar.

Yarı yapay fotosentetik alet, sentetik parçalar ile birlikte, bitkilerde bulunan değiştirilmesi ve yönlendirilmesi kolay görece verimli organik katalistleri birleştiriyor. Sonuç ise “hidrojen gibi yakıt paketleri halinde güneş enerjisinin dönüşümü ve depolanmasına yarayan yarı yapay bir model sistem geliştirmek,” diye açıklıyor Sokół. Bu sistem günümüz güneş enerjisi sistemlerine benzer olacak.

Ve şunu ekliyor: Henüz deneme aşamasında olan bu sistem, büyük ölçekli teknolojik uygulamalarda kullanılamayacak kadar narin. İlerleyen dönemde, araştırmacılar bu kırılgan enzimi daha sağlam ve kararlı fotosentetik hücrelerle değiştirip değiştiremeyeceklerine bakacaklar.

Bitkilerin yeşil enerji hakkında öğreteceği çok şey var (Yapay Fotosentez) YAPILAN YORUMLAR