Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Amerikan Ordusu lazer gücüyle dronları sonsuza dek havada tutmaya kararlı

Amerikan Ordusu lazer gücüyle dronları sonsuza dek havada tutmaya kararlı

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Amerikan Ordusu lazer gücüyle dronları sonsuza dek havada tutmaya kararlı
usa army drone - Amerikan Ordusu lazer gücüyle dronları sonsuza dek havada tutmaya kararlı

Dronlar çok değişik amaçlarla kullanılabiliyor, ama diğerlerinden daha çok öne çıkan en önemli sorunları pil yetersizliği. Tüketici odaklı dronlar 10-20 dakika arası uçabiliyorken en ciddi, rekor kıran insansız hava araçları dahi en fazla saatlerce ya da birkaç gün havada kalabiliyor. Ancak, Amerikan ordusunun tüm bunları değiştirmek için bir planı var – lazer kullanarak çokpervanelilere bir çeşit girift kablosuz şarj yöntemini sınırsız süreli olarak uygulamak.

Günümüzdeki telefonlarda kullanılan Qi kablosuz şarj standardından farklı olarak bu yöntemde fiziksel bir temasa gerek duyulmuyor. Onun yerine, cihazdaki fotovoltaik pile yerden lazer ışınımı ile enerji yollanıyor. Bu lazer ışığı daha sonra dronun pillerini doldurmaya yarayan elektrik enerjisine dönüşüyor. Bunun da 500 metrenin üzerindeki mesafelerde dahi işe yaradığı iddia ediliyor.

Projeye dahil araştırmacılar önümüzdeki yıl yerden yere bir deneme gerçekleştirmeyi, 2020 yılında ise yerden havaya bir gösteri ile bunu taçlandırmayı umuyorlar.

Tüm bunlar gerçekleşmeden önce, elbette, birkaç sorunun üstesinden gelinmesi gerekiyor. En büyüğü, New Scientist’in bir haberine göre, termal denge üzerine. Yani lazer ışınımının dronların iç tasarımına zarar verecek kadar ısı üretmemesi gerekmekte. Araştırmacılar bunu tutarlı ışın kontrolü ve ısının düzgün bir şekilde dağılımı ile aşmayı umuyorlar.

Amerikan ordusu dronları pek uzun süreler boyunca havada kalması için araştırmalar yürüten tek grup da değil. Birleşik Krallık’ta savunma şirketi BAE Systems de yüksek irtifalı, uzun soluklu, hatta bir yıl boyunca uçabilen dronlar üzerinde çalışıyor. Bunu başarabilmek için uzun ömürlü pil ve ultra hafif güneş hücresi teknolojilerini birleştirmişler. Ekip tam ölçekli prototipini 2019’un ikinci yarısında denemeyi hedefliyor.

Tüm bunların öncelikli olarak askeri alanda kullanılmaları mantıklı olsa da umulur ki aynı teknolojinin sizin ve benim alabileceğimiz dronlara da uygulanması pek de uzun sürmeyecek.

Amerikan Ordusu lazer gücüyle dronları sonsuza dek havada tutmaya kararlı YAPILAN YORUMLAR